Doświadczanie porażki w życiu to trudny temat.

Choć porażka to nieodzowny element naszego życia, naszego dojrzewania w życiu, to zmierzenie się z nią i zaakceptowanie jej proste nie jest. Słownikowa definicja porażki to 'przegrana, poważne niepowodzenie’. I często nasze myślenie ogranicza się właśnie do tego wąskiego pojęcia. Zapominamy, że porażki są motorem działania, przyczyną rozwoju. Często po porażce towarzyszy nam uczucie zniechęcenia, braku wiary we własne możliwości, brak chęci do dalszych prób, niska samoocena.

NAJSZYBSZYM SPOSOBEM NA SUKCES JEST PODWOJENIE ILOŚCI PORAŻEK – THOMAS WATSON SR

Za każdym wielkim sukcesem stoi niezliczona ilość porażek. Tych małych i tych spektakularnych. Wiedzą o tym sportowcy, muzycy, lekarze, ratownicy. Po części wiemy wszyscy. Każdy z nas doświadcza porażek. Swoich własnych. Własnej niemocy i świadomość ograniczeń. Nie zawsze są one efektowne, czy publiczne. Najczęściej to małe, codzienne niepowodzenia. Wszystkie niedotrzymane postanowienia, niezrealizowane cele, zadania, zmarnowane okazje. Nie lubimy tego pokazywać. Ukrywamy nawet przed najbliższymi. Nie chwalimy się nimi choć są drugą stroną medalu zwanego „sukcesem”.

Porażka z rozmachem

Ale porażka przeżywana na oczach milionów to zupełnie coś innego. To jak stanie ze spuszczonymi spodniami na najbardziej ruchliwym rondzie w mieście w godzinach szczytu. A wszyscy przechodzący wytykają nas palcami. Mało kto z nas zdecydowałby się na taką „przyjemność”. Nawet w celu doświadczalnym, za wielką wygraną czy dla szczytnego celu.

Są jednak tacy, którzy godzą się na taką ewentualność, żeby spełnić swoje i nasze marzenia. Mam na myśli sportowców, aktorów, muzyków. Powiecie: ryzyko zawodowe. Pewnie tak, ale przegrywać trzeba umieć. Można i warto się tego nauczyć. Z reguły boleśnie doświadczając porażki, na własnej skórze, wiele razy.

Porażek doświadczają tak dorośli, jak i dzieci. Naszym zadaniem jest pokazanie dzieciom jak właściwie radzić sobie z niepowodzeniami. Pokazanie, że to nie porażki nas definiują. Zrozumienie i nauczenie dziecka, że nie ma sukcesu bez porażek i mądre wspieranie w chwilach niemocy. Wyciągania wniosków z porażki, która właśnie w tym momencie staje się nauką i przygotowanie na sukces.

PORAŻKA DAJE MOŻLIWOŚĆ ROZPOCZĘCIA NA NOWO W SPOSÓB LEPIEJ PRZEMYŚLANY. – HENRY FORD

Porażka przeżywana w duchu chrześcijańskim staje się drugą szansą, nowym początkiem. Sprawia, że możemy spróbować po raz kolejny wykorzystując zdobyte doświadczenie. Chrześcijanie bowiem nigdy nie są ludźmi klęski.

Dopóki walczysz, jesteś zwycięzcą. – św. Augustyn

Comments are closed, but trackbacks and pingbacks are open.