Wakacje to czas sprzyjający odpoczynkowi. Dla jednych to będzie relax nad wodą, dla innych pobyt na działce, w górach czy all inclusive za granicą. Niezależnie od tego gdzie jesteś chciałabym podzielić się z Tobą moją listą filmów na wieczór z wiarą w tle. Jeśli lubisz odpoczywać przy dobrych filmach, które poszerzają horyzonty, pokazują inne spojrzenie, mają morał lub po prostu są świadectwem wiary to zapraszam do lektury.

Co polecam obejrzeć w wakacje?

Bóg nie umarł 1

Antyteizm i chrześcijaństwo spotykają się na sali wykładowej. Bóg staje się przedmiotem starcia na argumenty profesora filozofii ze studentem pierwszego roku. Werdykt wydaje się z góry przesądzony. Ale to nie profesor jest sędzią, tylko współstudenci. Czy argumenty wierzącego kolegi ich przekonają? Czy jednak zdecydują się nie narażać profesorowi? Wreszcie czy podjęte wyzwanie nie okaże się przytłaczające, zbyt kosztowne w skutkach? Czy trzeba bronić Boga? Czy wiara jest prywatną sprawą i po co wpycha się na uczelnie?

Bóg nie umarł 2

Po raz kolejny Bóg staje się tematem dyskusji publicznej. Tym razem sprawa jest poważna, bo trafia na salę sądową. Młoda nauczycielka oskarżona o indoktrynację w szkole. Czy nauczycielka na lekcji historii może w odpowiedzi na pytanie uczennicy swobodnie mówić o Jezusie, postaci historycznej, w szkole imienia pastora Martina Luthera Kinga? Nie wszystkim się to podoba. Czy kobieta zaryzykuje wszystko (posadę, prawo wykonywania zawodu, dom) by bronić swojego zdania? Czy wystarczy jej sił w starciu z machiną sądową i nagonką medialną? Jak pogodzić wolność sumienia, prawo do wolności wyznania i tolerancję z odseparowaniem kościoła od państwa? Gdzie przebiega granica?

Bóg nie umarł 3 – Światło w ciemności świeci

Coraz bardziej niewygodny dla wszystkich staje się mały kościół stojący na terenie uczelni. Czy jest potrzebny? Czy jest konieczny? Jednym pomaga, innym nie przeszkadza, dla jeszcze innych jest solą w oku. Co zrobić z faktem, że świątynia była tam pierwsza, długo wcześniej zanim powstała uczelnia? Co z wolnością wyznania? Sprawa jest czysto teoretyczna do póki nie stanie się tragedia. Władze uczelni chcą wykorzystać to wydarzenie tłumacząc się dobrem studentów. Ale eskalacja problemu prowadzi tylko do wzrostu napięć i głębszego podziału studentów na zwolenników i przeciwników. Czy w takiej wojnie ktoś może być zwycięzcą?

Do you believe?

12 różnych historii pozornie niezwiązanych ze sobą osób. Jest strażak, pielęgniarka, pastor i jego żona, złodziej i gangster, bezdomna matka z córeczką, były żołnierz, niedoszła samobójczyni, były więzień, młoda dziewczyna w ciąży wyrzucona z domu, lekarz. Film pokazuje kilka kolejnych dni z ich życia. Każda z tych osób w pewnym momencie staje oko w oko z Jezusowym pytaniem: Czy wierzysz? Czy wierzysz we mnie? A jeśli tak, to co z tym zrobisz? Tych kilka dni zmienia całe ich życie i splata losy nieodwracalnie. Żadne z nich nie będzie już takie samo. Bo zaufanie Bogu nigdy nie może odbyć się połowicznie, ‘na pół gwizdka’. Nie można wierzyć tylko trochę. Tak jak nie można kochać tylko trochę czy być w ciąży tylko trochę. A jeśli wierzę, to ma to swoje konsekwencje.

Sprawa Chrystusa

Ten film to ekranizacja książki o tym samym tytule. To sfabularyzowana seria wywiadów, jaką przeprowadził dziennikarz śledczy z wieloma specjalistami, naukowcami, lekarzami dotyczącymi zakresu ich badań naukowych na temat Jezusa, jego historyczności, prawdziwości zmartwychwstania, podstaw Kościoła i wiary chrześcijańskiej. Młody dziennikarz ateista, który na co dzień bada sprawy kryminalne, sprawdza dowody, prawdziwość zeznań świadków, postanawia te same metody wykorzystać w dochodzeniu do prawdy dotyczącej zmartwychwstania. Wszystko po to, by zebrać racjonalne argumenty do walki z wierzącymi, by ośmieszyć, podważyć i zaprzeczyć prawdziwości i sensowności ich wiary. Na początku. Z czasem dochodzi do szokującej i niewygodnej prawdy wobec, której nie może zostać obojętny.

Niebo istnieje naprawdę

Film oparty na prawdziwej historii, która została opisana w książce o tym samym tytule. To próba opowiedzenia doświadczenia przed jaką stanęła rodzina pastora. Jego 4 letni syn po operacji wyrostka zaczyna opowiadać rodzicom jak podczas zabiegu opuścił ciało, udał się do nieba i spotkał Jezusa. Początkowo rodzice patrzą na te historie z przymrużeniem oka i niedowierzaniem. Ale dziecko opowiada o spotkanych krewnych, którzy już nie żyją, a których nie widział wcześniej, o starszej siostrze z którą się bawił, a która zmarła przez urodzeniem, wspomina zdarzenia i fakty, które miały miejsce przez jego urodzeniem. To spojrzenie na wieczność z perspektywy dziecka i podjęcie próby aby uwierzyć jak dziecko.

Część 2 niebawem.

Wszystkie polecane filmy można zakupić w wersji dvd, na popularnym portalu aukcyjnym lub od wydawnictwa Rafael.

Comments are closed, but trackbacks and pingbacks are open.